SaatBir® ... Ve o saat, bir aşkı değiştirir...

Rahim ağzı yetmezliği nedir?

Hamilelik sırasında bebek büyüyüp, ağırlaştıkça rahim ağzına baskı yapmaya başlar. Bu baskı rahim ağzının bebeğin doğum için hazır olduğu tarihten önce açılmaya başlamasına neden olabilir. Bu duruma rahim ağzı yetmezliği denir ve erken doğuma neden olabilir. Her 100 hamileden birinde görülür.

Rahim Ağzı Yetmezliğinin Nedenleri Nelerdir?
Aşağıdaki durumlardan biri ya da birkaçı rahim ağzı yetmezliğine yol açabilir:

- Daha önce rahim ağzında ameliyat yapılmış olması;

- Rahim ağzının güç bir doğum nedeniyle hasar görmüş olması;

- Doğumsal kusur nedeniyle rahim ağzı ya da rahimde şekil bozukluğu

- Daha önceden kürtaj gibi nedenlerle rahim ağzında travma olması.

- DES’e (Diethilstilbestrol) maruz kalınması

  
Rahim Ağzı Yetmezliği Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hamilelik sırasında rahim ağzı yetmezliği rutin olarak kontrol edilmez ve bu nedenle de genellikle ikinci ya da üçüncü trimesterde düşük yaşanana kadar da varlığı teşhis edilmez. Rahim ağzı yetmezliğine yol açan nedenlerin olması durumunda kadınların hamilelik öncesi ve hamilelik sırasında bu açıdan değerlendirilmeleri gerekir. Teşhis pelvik muayene veya ultrason yardımıyla koyulur. Ultrason ile rahim ağzının açıklığı veya rahim ağzının uzunluğu ölçülür.

Rahim Ağzı Yetmezliği Ne Sıklıkta Görülür?
Hamilelerin yaklaşık %1-2’sinde rahim ağzı yetmezliği görülür. İkinci tirmesterde yaşanan düşüklerin yaklaşık %25’ine rahim ağzı yetmezliği neden olur.

Rahim Ağzı Yetmezliği Nasıl Tedavi Edilir?
Rahim ağzı yetmezliğinin tedavisi serklaj ismi verilen bir yöntemle rahim ağzının büzülerek dikilmesidir. Genellikle hamileliğin 14-16. haftalarında yapılır ve doğum sırasında sorun yaşanmaması için 36-38. haftalarda bu dikişler alınır. Serklajın kaldırılması hemen bebeğin doğmasına yol açmaz. Aşağıdaki durumların söz konusu olması halinde serklaj uygulanamaz:

- Rahim ağzında önemli ölçüde tahriş olması

- 4 cm.’den fazla açılma olması

- Suların gelmesi

Rahim ağzı serklajının yol açabileceği komplikasyonlar rahim yırtılması, hemoroit, mesane yırtılması, erken doğum ve zarın erken yırtılması olabilmektedir. Ancak bu risklerin gerçekleşme olasılığı son derece düşüktür ve serklaj çoğunlukla hayat kurtaran bir operasyon olarak değerlendirildiğinden, faydası olası risklerinden çok daha değerli görülmektedir.